úterý 2. července 2013

Ptačí zpěv

PTAČÍ ZPĚV

Autor: Meagan Spoonerová
Originální názav: Skylark
Nakladatelství: CooBoo, 2013
Překladatel: Zuzana Halamíčková
Díl: První
Série: Ptačí zpěv
1. vydání 
Anotace: Patnáct let čekala Linda Ainsleyová, až ji předvolají ke kouzlobraní. Až se konečně stane dospělou a začne se připravovat na svoje budoucí povolání. Počítala s tím, že jí po odebrání kouzelné síly bude přidělena nějaká menší úloha v zaběhnutém, pevně daném řádu města, které od okolní krajiny odděluje energetická zeď. Myslela si, že bude pomáhat zajistit a udržet útočiště lidí, kteří jako jediní přežili hrozivou válku, že se stane kolečkem v dobře promazaném stroji. Ani ve snu ji nenapadlo, že by její úloha měla spočívat v tom, že bude napájet celé město svou energií. Patnáct let Linda Ainsleyová věřila lži. A najednou zjišťuje, že jí nezbývá nic jiného než utéct do nebezpečného a neznámého světa za zdí, nebo přijmout osud, který je snad ještě horší než smrt.


Proč jsem se do knihy pustila? Tuhle knížku jsem vůbec v nejbližší době neměla v plánu číst, ale potom jsem přišla do knihovny a tam ji měli volnou… A tak jsem prostě neodolala, protože jsem se na další bombu od CooBoo prostě těšila. :D A když už jsem ji měla doma, moje nadšení pořád stoupalo výš a výš…

Reakce po dočtení: Tak teď nevím, co si sakra mám myslet… Ale tak jako tak- potřebuju další díl!

Hodnocení obálky: Ptačí zpěv má krásnou obálku, přesto pro mě není ani zdaleka jedna z nejhezčích. Má takový tajemný až strašidelný nádech a to velmi oceňuji, jenže fialová barva není jedna z mých nejoblíbenějších, takže má Ptačí zpěv smůlu. Ale i tak je knížka naživo krásná a ta obálka vypadá úžasně, a já věřím, že spousta z vás z ní bude naprosto unešená. :)Děj 
Lisa je jediným dítětem svého věku, které se dosud nedostavilo ke kouzlobraní. Proto tajně vloupá do školy, aby se dozvěděla, jestli je to konečně ona, komu tentokrát odeberou kouzelnou sílu a přidělí zaměstnání. Odpověď je ale záporná, a tak sklesle odchází domů, kde na ni čeká bratr s nečekanou novinou: konečně ji vybrali! Nadšeně, avšak trochu zmateně se vypraví do Ústavu, kde má její radost brzy skončit. Když si uvědomí, že její vysilující proceduru budou provádět stále dokola, rozhodne se ze zvráceného Ústavu utéct do neznámé divočiny a najít Železný les, kde by jí snad někdo dokázal pomoci. Nc ale není tak jednoduché, jak se zdá.
O autorce
Meagan trávila každou volnou chvilku svého dne během dospívání čtením a psaním. Snila o životě archeoložky, mořské bioložky a astronautky. Vystudovala dramatiku na Hamilton College v New Yorku a poté žila několik let v Austrálii. Se svou rodinou cestovala po celém světě, navštívila např. Egypt, Jižní Afriku, Arktidu, Řecko, Antarktidu a Galapágy, což se poté objevilo v každém jejím příběhu. Nyní žije a píše v severní Virginii, ale netuší, jak dlouho vydrží odolávat cestování. Ve svém volném čase hraje na kytaru, paří videohry, hraje si s kočkou a čte.
Postavy
Linda bývala dlouho odstrkována, a to právě kvůli jejímu nesplněnému kouzlobraní. I děti o mnoho let mladší už měli přidělené zaměstnání, zatímco ona pořád chodila do školy, učila se ty samé věci jako dříve a rychle se odlučovala od svých vrstevníků. Když se konečně dostane ke kouzlobraní, očekává spíše trest než klasický obřad, jenže z toho nakonec vyjde obojí. Odebírání kouzelné síly podstoupí několikrát a bolest je stále horší. Nakonec se setká s obnovitelnou a ví, že musí utéct. Jenže život za Zdí není jednoduchý.
   Linda to v divočině měla těžké. Byla zvyklá na nepříliš obtížný život a divočina byla plná nástrah. Poprvé se ocitá pod nikde nekončící oblohou a konečně uvidí slunce, které ve skutečnosti není až tak úžasné, jak si myslela. Musí přežít chladné noci a utéct před rojem špionážních bzučilek, které ji pronásledují. A to všechno sama.
   Postupem času se najde někdo, kdo jí pomůže. Oživí bzučilku, která napomáhá najít cestu k Železnému lesu. Není však úplně jasné, jestli se dá stroji z Ústavu věřit. Přesto se malý strojek ukazuje jako skvělý společník, který Lindě nejednou pomůže.
   Přestože je Lindě s bzučilkou o něco líp, stále není její cesta ani trochu příjemná. Stále má problémy vydržet noční chlady, a v tu chvíli se objevuje chlapec z divočiny, Oren, který jí pomáhá přežít. Jejich vztah není ideální, ale navzájem si párkrát zachrání životy před stínovými lidmi, a to je činí dobrými, avšak velmi odlišnými společníky. Nakonec se jejich prvotní odpor mění minimálně ve velmi dobré přátelství, které však musí okusit mnohé.


Hodnocení
Knížka zaujme nejen obálkou, ale hlavně čtivým příběhem. Meagan je úžasná vypravěčka a vymyslela úžasný svět, ze kterého vám bude běhat mráz po zádech. Aspoň já jsem se konečně po dlouhé době u knížky pořádně bála. Když se na knížku vrhnete, pravděpodobně se od ní hned tak neodtrhnete. Linda, Oren i Zinka jsou úžasnými společníky, které si oblíbíte a užijete si s nimi úžasnou a strašidelnou cestu.
    Knížka je naprosto nepředvídatelná a dokáže člověka překvapit. Hlavně odhalení na konci knížky mnohým z vás, stejně jako mně, zlomí srdce a vy nebudete chápat, co se to stalo. A tak je to s celou knížkou; budete se bát, nebudete chápat co se děje a nakonec zjistíte, že je to úžasné.
    Já jsem z celé knížky nadšená, zamilovala jsem si námět, postavy i prostředí. Už teď se nemůžu dočkat dalšího dílu, ale zároveň se ho velmi bojím. Doufám, že se v něm stane nějaký velký zvrat, který něco udělá s tím závěrečným překvapením. Jinak to asi nezvládnu. Tak jako tak, Ptačí zpěv je úžasná knížka a bez debaty si 5 hvězdiček zaslouží. :)
5/5

2 komentáře:

  1. Pěkná recenze. :) Tuto knihu bych si chtěla také přečíst.. :))))

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Děkuju. :) Jojo, určitě si ji přečti :)

      Vymazat