pondělí 26. srpna 2013

Dědička
DEDIČKA

Autor: Amanda Hockingová
Originální název: Switched
Nakladatelství:
Fortuna Libri
Překladatel:
Jana Jašová
Díl:
1.
Série:  
Svět Tryllů
1. Vydání  

Anotace: Když bylo Wendy pouhých šest let, matka se ji pokusila zabít. Tvrdila jí, že je monstrum. O jedenáct let později se Wendy začíná obávat, že matka měla tehdy možná pravdu. Dochází jí, že asi není tím, kým si po celý život myslela, že je. Toto poznání jí pomáhá odhalit Finn Holmes.
   Finn, záhadný spolužák, zprvu Wendy jen neustále pozoruje. Něco na něm Wendy neskutečně přitahuje, ale zároveň děsí. S jeho pomocí se dozví i pravdu o sobě a svém životě: Jako miminko byla zaměněna s jiným dítětem, chlapcem. Ještě v šoku se Wendy vydá s Finnem za svou pravou matkou. Netuší ale, co ji tam čeká...
   Nový domov Wendy nutí nechat dosavadní život za sebou, zapomenout na školu jí problém nedělá, ale jak se vypořádá se ztrátou svého bratra a tety? Wendy se musí poprat se svým novým údělem a s tím, že ani u své pravé matky nenajde city, které celé dětství tak moc postrádala.
   Co když bylo vše ve vašem životě postaveno na lži?

Proč jsem se do knihy vůbec pustila? Na Dědičku jsem narazila už víckrát, vždycky jsem ji ale přehlížela a nevěnovala jí pozornost. Nedávno jsem ale byla v knihovně a tam ji zrovna měli vystavenou, tak jsem si řekla, že si ji půjčím a uvidím. :) Nijak jsem se na ni netěšila ani jsem nic neočekávala, prostě jsem si jen vzala.

Reakce po dočtení: Tak to jsem zvědavá, co se z Lokiho vyklube.

Hodnocení obálky: Spoustě lidí se obálka dědičky náramně líbí, u mě to tak ale není. Neříkám, že je obálka špatná, ale mě ničím nezaujala. Není škaredá, ale nádherná taky ne. Prostě průměr. :)


   Wendy pronásleduje traumatický zážitek: její vlastní matka se ji pokusila zabít. Byla přesvědčená,že je Wendy monstrum a že byla vyměněna s jejím skutečným synem. Od té doby žila Wendy jen se svou tetou a bratrem Mattem. Čím starší ale byla, tím víc si začala uvědomovat svou odlišnost a začaly se u ní projevovat tajemné schopnosti. Když ji o jedenáct let navštíví tajemný Finn Holmes, uvědomuje si, že není tím, kým si myslela. Že její život není tak jednoduchý a že možná opravdu není člověk…
    Díky Finnovi zjišťuje Wendy svou pravou totožnost. Ve skutečnosti není člověk, ale troll. Nebo spíše Tryll. Jako malé dítě byla vyměněná s lidským dítětem, aby byla vychována v lidském světě. Její matka tudíž měla pravdu: není člověk a už vůbec ne její dítě, ve skutečnosti je podvrženec, a ne ledajaký. Její skutečná matka je samotná královna Tryllů, a tak se z obyčejné Wendy stává princezna. Jenže naučit se královskému chování není vůbec jednoduché, a už vůbec ne, když na vás všude číhá nebezpečí. A hlavně když se kolem vás potuluje okouzlující Finn Holmes, jehož přítomnost vás přivádí so neskutečného varu. Princezny to holt mají těžké.
 
Autorčin styl psaní se mi už od začátku líbil. Ihned vás vtáhne do děje a se vším vás seznamuje. Hned z počátku se se dozvídáme Wendyně temné minulosti a nelehké současnosti. Příběh je vyprávěný z pohledu Wendy, psaný v ich-formě, a děj utíká vskutku rychle. Kapitoly jsou dlouhé tak akorát, ni přehnané, ani kraťulinké. Bohužel je kniha velmi předvídatelná, takže je vám skoro vždy jasné, co se stane. Většině lidí to ale vadit nebude a knížku si užijí od začátku do konce.


   Co se týče postav, tam jsem tak moc nadšená nebyla. Wendy je sedmnáctiletá holka, která to v životě neměla moc lehké. Její matka se ji pokusila zabít, ona sama je outsider a nezapadá do společnosti. Je to hodně problematická dívka, takže už několikrát musela změnit školu. Navíc je veganka a ráda chodí bosa. Wendy mi jako postava nepřišla až tak špatná, ba naopak, byla docela v pohodě. Snažila se všem zavděčit, i když sama moc nadšená nebyla. Je to holka, která se raději sama obětuje, než aby ublížila ostatním. Takové lidi mám docela ráda- když to není moc přehnané, musí existovat určitá meze. I tak se mi ale zdálo, že se Wendy občas chová docela dětinsky a na svůj věk nepřiměřeně. To jí ale můžeme, vzhledem k její minulosti, odpustit. Rozhodně se z ní nestane moje nejoblíbenější postava, ale ráda ji docela mám. 
   Dále je tu Finn, tajemný kluk, kterého si většina dam zamiluje. Přiznejme si to, tajemno většinu z nás prostě láká. I mě, tedy většinou. U Finna jsem ale narazila. Finn je Tryllský stopařcož znamená, že vyhledává tryllské děti v lidském světě. Řadí se mezi nejlepší stopaře, takže byl pověřen hledáním i tryllské princezny, tedy Wendy. Tak se ti dva vlastně poznali, Finn zachraňoval Wendy z lidského světa. Nevím proč, ale Finn mě vůbec nepřitahoval. Měla jsem ho ráda, to ano, ale jen trochu, tak nějak nevýrazně. Rozhodně jsem se do něj nezamilovala. Každému prostě sedne něco jiného.
   Ostatní role jsou menší. Elora, matka Wendy, mě neskutečně štvala. Vím, že taková asi měla být, ale já bych jí nejraději omlátila pánvičku o hlavu. Potom je to Rhys, chlapec, za kterého byla Wendy vyměněna. Rhys je takový sympaťák, prostě fajn kluk. Jen jsem nedokázala pochopit, jak mohlo Wendy tak dlouho trvat, než zjistila, kdo to je. Já ho viděla a hned jsem si řekla: „Jojo, to je on.“ No, nevadí. Dále tu jsou Willa a Tove, kteří sice nebyli hlavními postavami, ale oba jsem si je moc oblíbila. A nakonec je tu ještě Loki, který se objevil jen v poslední, bonusové povídce, která nese název Vittra útočí. Lokiho jsem si oblíbila víc než Finna, a to byl na scéně jenom pár stránek. Láska na první přečtení. :) Doufám, že se v příběhu ještě objeví. Celkově mám ale z postav rozporné pocity. První polovinu knihy bych totiž většinu z nich zabila. Potom se tak nějak spravili, i tak ale nejsem nijak zvlášť nadšená.

Co bych knížce vytkla, nebo lépe řečeno nakladatelství, jsou překlepy. Nejednou jsem narazila na přehozená písmenka nebo chybějící čárku. Nebylo to sice co slovo to chyba a někteří lidé by to přešli bez povšimnutí, já jsem si pár chybiček všimla. Nebylo to tak, že bych půl hodiny luštila, co slovo původně mělo znamenat (a že se mi to stalo nejednou), ale pozastavila jsem se nad tím. Doufám, že to v dalších dílech napraví.

Celkově se mi knížka docela líbila. Děj byl opravdu čtivě napsaný a já se u knihy vůbec nenudila. Knížka byla originální a vůbec ne nudná. Ze začátku jsem sice mělo pocit, že se mírně podobá Twilightu, ale moje obavy vyšly na prázdno. :) Příběh o trollech, jako je v téhle knížce, jen tak nenajdete, přestože víc než o trolly jde o víly. :) Knížku bych asi všem doporučila a já sama se moc těším na druhý díl. ^^ 

4/5

Podle mě je to skvělý trailer, co myslíte? Úplně jsem se do něj zažrala. :) Můj náror na knížku zvedl nejméně o 10% (viděla jsem ho až po dopsání recenze ;D)

4 komentáře:

 1. Dědičku bych si ráda přečetla.. :)))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pusť se do toho, podle mě to stojí za to :))

   Vymazat
 2. Mňa ničím táto kniha neohúrila, ale kamarátke sa celá trilógia veľmi páčila :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ono 100 lidí, 100 chutí. :) Mně se knížka líbila, ale úplně na větvi z ní taky nejsem. :)

   Vymazat